• Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?
          • Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

          • DRODZY RODZICE! Prosimy o wyrozumiałość i pomoc w tym trudnym czasie dla nas wszystkich. Wysyłam Państwu poradnik: „Jak rozmawiać
            z dziećmi o koronawirusie”.

            Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

            Obserwujmy – siebie i nasze dzieci. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego, jak emocjonalnie radzimy sobie z zastaną rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko? Jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Czy unika rozmów? Czy sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja go nie przeciążą? A jak my się zachowujemy? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? Czy może unikamy tematu i nie chcemy o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na syna czy córkę?

            Bądźmy gotowi do rozmowy – przygotujmy sobie zestaw 3-4 rzetelnych faktów, którymi możemy się podzielić z naszym dzieckiem. Czasem trzeba będzie powtórzyć je wielokrotnie – dzieci lubią upewniać się, że nie „ściemniamy” i wiemy, co mówimy. Bądźmy gotowi na konfrontację z fakenewsami („Tato, a Marcin powiedział…”). Nie warto jednak przekazywać dzieciom niesprawdzonych treści, niezliczonych supertajnych informacji, czy dramatycznych nowin (np. „Jest kolejna ofiara!”). Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani i rzeczowi. Jeśli sami jesteśmy kłębkiem nerwów i mimo szczerych chęci nie udaje się nam zachować spokoju, zastanówmy się, kto z naszego otoczenia mógłby taką rozmowę przeprowadzić? Może wujek ratownik, pielęgniarz, ciocia lekarka czy nauczycielka biologii? Ustalmy z nimi wcześniej, czego potrzebujemy i jak chcielibyśmy, aby taka rozmowa wyglądała. Dobrze jeśli jest to dla naszego dziecka bliska osoba, do której ma zaufanie, którą lubi. Mówmy szczerze „nie wiem”. „Ile to będzie trwało?”, „czy wszyscy zachorujemy?”. Takie pytania mogą szokować, złościć. Po pierwsze, zachęcam do tego, by cieszyć się, że dzieci traktują nas jako ważne źródło informacji, mają do nas zaufanie. Czasem możemy ostudzić różne niepokoje, jednak na niektóre pytania nie znamy przecież odpowiedzi. Nikt z nas nie wie, ile będzie trwała ta sytuacja. I o swojej niewiedzy warto szczerze mówić. Choć część rodziców/nauczycieli/opiekunów się tego obawia, ta szczerość buduje zaufanie.

            Rozmawiajmy o tym, jak radzić sobie z lękiem – opowiedzmy dzieciom, co my robimy, żeby trudne myśli niepodzielnie nie zapanowały w naszej głowie (czytanie książek, oglądanie komedii, gry). Pytajmy, co im pomaga? Dzieci są w tym bardzo kreatywne i mogą nas zaskoczyć swoimi pomysłami, z których i my możemy korzystać. Sprawdzimy też, czego potrzebują w tej sytuacji. Zastanówmy się, co możemy wspólnie zrobić, aby zachować dobry nastrój. Umówmy się na jakiś kod – sygnał, kiedy ktoś z członków rodziny poczuje, że ten smutek go dopada. Ustalmy, kiedy potrzebujemy samotności, a kiedy towarzystwa innych ludzi. Szczerze rozmawiajmy o tym, że i my dorośli przeżywamy trudne emocje, ale znamy sposoby, aby sobie z nimi radzić! W tych rozmowach ważne jest zachęcanie do tropienia lęków niewypowiedzianych – czasem to, co dzieci mają w głowie, jest dużo straszniejsze od rzeczywistości! Kiedy taki lęk ujrzy światło dzienne, traci na swojej mocy no i można się nim zaopiekować (to trochę jak z koszmarami sennymi). Jeśli to jest możliwe, dajmy dziecku czas na płacz, złość i inne trudne emocje.

            Wskazujmy na czasowość pewnych ograniczeń czy rozwiązań – szczególnie dla nastolatków, obecna sytuacja może być bardzo trudna. Mogą mieć poczucie zamachu na ich podstawowe prawa i ograniczanie wolności. Rozmawiajmy z nimi o tym. Pokazujmy terminowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.

            Bądźmy odpowiedzialni – ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwości i właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinną, klasową czy sąsiedzką. Nasze zachowania przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie i zdrowie innych ludzi. Nie oszukujmy – starajmy się być spokojni, nie panikujmy. Kiedy rozmawiamy o rzeczach trudnych, ulegamy emocjom, a przyłapuje nas na tym młody człowiek i zadaje pytanie, co się stało? Nie ucinajmy rozmów i nie twórzmy tajemnic, bo to jest pożywką do karmienia lęków. Ochłońmy i nawet jeśli nie od razu, to wyjaśnijmy dziecku, co się stało, czego było świadkiem.

            Zadbajmy o potrzeby dzieci – nasi podopieczni, podobnie jak dorośli, potrzebują rozmowy z bliskimi koleżankami czy kolegami. Zadbajmy o to. Pamiętajmy o nowych technologiach – to dobry moment, żeby z nich korzystać.

            Uczmy się razem zdrowych nawyków, bądźmy wzorem do naśladowania. Pokażmy, jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój. Rozmawiajmy o tym, co trudne, o zagrożeniach i co z nimi robić.

            Zadbajmy o innych – a może w tej trudnej sytuacji spróbujemy zająć się czymś użytecznym? Może razem z dzieckiem wesprzemy słabszych, którzy potrzebują naszej pomocy?

            Czego powinni unikać rodzice?

            Słuchania własnych lęków. To nie są najlepsi doradcy. Pewnie nie da się tego zupełnie uniknąć, ale przynajmniej nie podejmujmy ważnych decyzji pod wpływem silnych emocji. One na ogół utrudniają nam dostęp do racjonalnego działania. We „mgle emocjonalnej” trudno bezpiecznie „wylądować”.

            Utożsamiania własnych emocji z emocjami syna czy córki. Dzieci są odrębnymi istotami! Mogą się wprawdzie zachowywać dokładnie jak my, ale powód tego zachowania czy emocja, która za tym stoi, może być już zupełnie inna! Bądźmy więc wrażliwi na ich odrębność i nie zakładajmy z góry tej emocjonalnej syntonii.

            Zmuszania dziecka do opowiadania o tym, co czuje w tej trudnej sytuacji. To wprawdzie ważna dla nas wiedza, ale nie zawsze i nie dla każdego dostępna. Jeśli dziecko stawia opór – nie zmuszajmy! Przypominajmy, że jesteśmy, na tę rozmowę gotowi, ale czekamy na jego sygnał. Możemy też dopytać, czy jest coś, co ułatwiłoby taką rozmowę.

             

            Info: porady psychologa z Uniwersytetu SWPS.

            przygotowała

            Małgorzata Dzieciuch

             

        • Wychowanie fizyczne
          • Wychowanie fizyczne

          • Wychowanie fizyczne

            Opis:

            Dzień dobry, Przedstawiam 5 dniowy plan ćwiczeń dla uczniów, Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

            Dzień 1

            1) 4 serie po 10 przysiadów (nie odrywamy pięt od ziemi),

            2) 4 serie po 5 wykroków na każdą nogę,

            3) 4 serie po 10 powtórzeń przysiad - wyskok,

            4) 3 serie po 30 sekund - wysoki skip a w miejscu.

            Dzień 2

            1) 4 serie po 8 pompek,

            2) 4 serie po 10 padnij - powstań,

            3) 4 serie po 10 - wyrzut nóg do tyłu w podporze przodem,

            4) 3 serie po 30 sekund "pajacyków".

            Dzień 3

            1) 4 serie po 10 - leżenie przodem i unoszenie tułowia w górę,

            2) 4 serie po 10 sekund - skłon do podłogi - nogi razem, proste w kolanach,

            3) 4 serie po 20 wymachów prawa ręka lewa noga, na zmianę ,

            4) 3 serie po 30 sekund - "skip c".

            Dzień 4

            1) 4 serie po 12 przysiadów,

            2) 4 serie po 8 pompek,

            3) 4 serie po 10 brzuszków

            4) 3 serie po 35 sekund "pajacyków".

            Dzień 5

            1) 4 serie po 10 sekund - w siadzie dotykamy rękami palców u nóg,

            2) 3 serie po 35 sekund skip a w miejscu,

            3) 3 serie po 10 padnij powstań,

            4) 4 serie wyroków po 8 na każdą nogę.

            Ćwiczenia proszę poprzedzić krótką rozgrzewką ogólnorozwojową. Wykonujemy po 1 serii w podanej kolejności 1,2,3,4 - robimy przerwę i wracamy do ćwiczenia 1, itd...

            W piątek zrób test:

             

            https://damianrudnik.com/sprawdz-swoja-wiedze-sportowa-test-teleturniej-lub-gra-labirynt-bedzie-20-20/?

             

        • Język niemiecki
          • Język niemiecki

          • Język niemiecki

            Drodzy Uczniowie w związku z tą sytuacja , że jeszcze nie będziemy uczęszczać na lekcje do szkoły przesyłam Wam nowe lekcje z języka niemieckiego w systemie tygodniowych zajęć podobnie jak w szkole i proszę o odesłanie do mnie na a-maila elapisarczykrybak@interia.pl zadanych zadań i wydrukowanie sobie zadań z zeszytu ćwiczeń ( Klasa VII) fragmeny zeszytu ćwiczeń w załączniku!! )stron  podanych przeze mnie w lekcjach i uzupełnienie ich a zostaną sprawdzone jak wrócimy do szkoły .  W razie problemu proszę pisać na podamy a-mail. Klasa VIII uzupełnia w ćwiczeniach również. Tematy lekcji zapisać w zeszytach podane notatki mogą być wydrukowane i wklejone również. Ponadto proszę o wysłuchiwanie ćwiczeń z płyt w celu poćwiczenia wymowy .  Wysłane przez Was zadania będą ocenione a oceny podane a-mailem do Was i Waszych rodziców  Jeśli macie a-mail dla grupy osób też możecie mi przesłać !!!!

            Mam nadzieję że damy radę  życzę powodzenia!!!!

            Tydzień 23-27.03.2020

            Klasa VII

            Stunde 1

            Thema: Vor der Imbrissbude

            Die Schulcafeteria – kawiarnia szkolna              die Imbissbude – budka z przekąskami

            Der  Pausenbrot  - kanapka szkolna                     das Schulessen – jedzenie szkolne

            Treffen sich –spotykać się                                             interesieren sich – interesować się

            Lernen – uczyć się                                                       beginnen/enden – zaczynać się / konnczyć

            Czasowniki zwrotne w języku niemieckim są szczególne gdyż się odmienia się przez osoby inaczej jak w języku polskim  Ale należą do nich tylko niektóre a pozostałe tracą się np.l ernen – uczyć się

            Ich treffe mich .  ja spotykam się

            Du triffst dich mit Filip. Ty spotykasz się z Filipem

            Er tfifft sich mit Anja. On spotyka się z Anją

            Wir treffen uns in der Schule – my spotkamy się w szkole

            Ihr treft euch zu Hause. Wy spotkacie się w domu

            Się treffen sich bei Oma. Oni spotkają się u babci.

            Uzupełnij str 62 z zeszytu ćwiczeń   Posłuchaj zadania z podręcznika w celu poćwiczenia wymowy.


            Stunde 2

            Thema Gabi,kauft bitte ein

            Przeczytaj z podręcznika do tej lekcji zadania i wykonaj je w zeszycie

            Tryb rozkazujący tworzymy w języku niemieckim tylko dla 2 osoby liczby poj.  Poprzez odcięcie od czasownika końcówki i opuszczamy również osobę .np.

            Du kaufst Brot -  ty kupujesz chleb – a tryb rozkazujący – Kauf Brot! Kup chleb!!

            Oraz dla 2 i 3 osoby liczby mnogiej i tak

            Ihr esst  schnell Mittag – wy jecie szybko obiad Esst ihr schnell Mittag!!!!jedzcie szybko obiad

            ( następuje zamiana kolejności!!!)

            Się trinken Saft Oni pija sok   ------- Trinken Się Saft Pijcie sok!!!

            Trzeba pamiętać o wykrzyknikach

            Zrób stronę 63 z ćwiczeń i zrób zadanie  napisz pięć zdań  w trybie rozkazującym   co robisz w ciągu dnia  i prześlij jajo Hausafgabe nr 1 do oceny!!!



            Stunde 3

            Thema : Essen in den Dach-Laendern

            Zapoznaj się z potrawami z różnych stron świata  połączeń  z odpowiednim krajem

            Uzupełnij stronę 64 z zeszytu ćwiczeń

            Napisz przepis na tradycyjne polskie danie które chciałbyś polecić obcokrajowcowi gdyby do nas przyjechał . przepis prześlij na ocenę do mnie ( Nazwa sładniki, wykonanie – Titel – Zutaten _Vorbereitung)

            Powodzenia życzę


             Klasa VIII

            Stunde 1

            Thema : Einladung zum Geburtstag


            Wysłuchaj z płyty zadania do ćwiczeń z podręcznika  uzupełnij z ćwiczeń str.44 i 45


            Napisz zaproszenie na urodziny i prześlij na aimaila do oceny ---- Einladung zum Geburtstag



            Poćwicz stosowanie czasu przeszłegp Perfekt  uzupełniając 

            Die Ubung  1

            Podaj formę bezokolicznika lub Partizip Perfekt

            Warten……………………………       ……………………………………gekriegt

            Machen………………………….       ……………………………………..gehabt

            Fragen ………………………………..    …………………………gewohnt

            Kochen…………………………………    ………………………………gelebt

            Spielen………………………………….    ……………………………..gearbeitet

              Die Ubung 2

            Wstaw czasownik w odpowiedniej formie czasu przeszłego

            1. Ich habe gestern viel ………………………………………..( arbeiten)
            2. Er hat zwei Stunden am Computer ……………………(sitzen)
            3. Die Eltern haben Musik ……………………………… ( horen)
            4. Du bist lang ………………………..( laufen)
            5. Hast du schon etwas ……………….( Essen)?
            6. Bist du schon ……………………….(fliegen)
            7. Sie haben viel ……………………….(trinken)
            8. Er hat die Hausaugabe ……………( schreiben)

            Cwiczenia wklej lub wpisz do zeszytu.



            Stunde 2

            Thema : Der Schueleraustausch

            Wykonaj ćwiczenia  str 46 ze wróceniem uwagi na wymowę wyrazów  

            Napisz zadanie w zeszycie o swoim wczorajszym dniu co robiłeś ! Pamiętaj o czasie przeszłym Perfekt  - czasowniki posiłkowe zawsze na drugim miejscu w zdaniu a Partizip Perfekt na końcu zdania Przypomnij jakie święta znasz po niemiecku

            Zadanie do oddania na ocenę  i do wpisania do zeszytu pod tematem

            1. Oisz jak zdpędziłes swoje urodziny – ok. 5 zdań w czasie Perfekt
            2. Z podanych wyrazów ułóż zdania ( czasownik zamień na Perfekt i dodaj odpowiedni czasownik posiłkowy haben lub sein)
            1. Liegen,auf dem Schreibtisch, ein Buch…………………………………………………………………….
            2. Die Kinder. Danken, der Mutter ………………………………………………………………………………
            3. Weihnachten , am 25 Dezember.sein……………………………………………………………………….
            4. Mein Geburtstag. Feieren, im September.        ………………………………………………………..
            5. Zur Schule, gehen, zu spat………………………………………………………………………………………

            Zalącznik:

            meine-deutschtour-zeszyt-cwiczen-dla-klasy-7-rozdzialy-3-i-4_____kopia.pdf​​​​​​​


            Życzę powodzenia Mam nadzieje że dacie radę !

        • Historia
          • Historia

          • HISTORIA

            Drodzy uczniowie!

            Przesyłam Wam tematy i zadania z historii i WOS-u na kolejny tydzień. Na ich opracowanie macie czas do piątku. Zdjęcia prac, notatek i referaty należy odsyłać do mnie pod adres: joanna.duszkiewicz@interia.pl lub na facebooku do 27.03. (piątek).

            Pozdrawiam Was i życzę powodzenia.

             

            KLASA IV

            Temat: Polscy nobliści - referaty.

            notatka do zeszytu:

            Nagroda Nobla jest najważniejszym wyróżnieniem w świecie nauki. Ustanowił ją szwedzki wynalazca dynamitu Alfred Nobel. Wśród laureatów tego prestiżowego wyróżnienia są także Polacy:

            - Maria Skłodowska-Curie

            - Henryk Sienkiewicz

            - Władysław Reymont

            - Czesław Miłosz

            - Lech Wałęsa

            - Wisława Szymborska

            - Olga Tokarczuk

            Zadanie: Proszę przygotować referaty na temat polskich noblistów według rozpiski:

            Przemek - Henryk Sienkiewicz

            Filip - Władysław Reymont

            Ola - Czesław Miłosz

            Adrian - Lech Wałęsa

            Szymon - Wisława Szymborska

            Kacper - Olga Tokarczuk

            Prace proszę przesłać do piątku (27.03.).

            Pozdrawiam

             

            KLASA V

            Temat: Społeczeństwo średniowiecza - podsumowanie z działu.

            Zadanie:

            Proszę napisać pracę na temat: Jakie były plusy, a jakie minusy życia w epoce średniowiecznej. Czy chciałbyś żyć w tamtej epoce?

             Prace proszę przesłać do piątku (27.03.).

            Pozdrawiam

             

            KLASA VI

            Zadanie:

            Klasa VI kontynuuje opracowywanie tematów i testu przesłanego w ubiegłym tygodniu.

            Pozdrawiam

             

            KLASA VII

            Zadanie:

            Klasa VII kontynuuje opracowywanie tematów i testu przesłanego w ubiegłym tygodniu.

            Pozdrawiam

             

            KLASA VIII

            Historia

            Temat: Polski Październik.

            Zadanie:

            Proszę opracować temat i napisać notatkę do zeszytu z podręcznika str. 199, punkt 5 (POLSKI PAŹDZIERNIK) oraz uzupełnić ćwiczenia z tego tematu.

            Wiedza o społeczeństwie

            Temat: Prezydent i Rada Ministrów w Polsce.

            Zadanie:

            Proszę opracować temat i zrobić notatkę do zeszytu na temat prezydentów Polski po 1989 r. (str.142-143).

            Pozdrawiam 

        • Muzyka
          • Muzyka

          • Muzyka kl  4

            Temat : Warsztat muzyczny

             

            1.       Przypomnij jaki jest  podział instrumentów perkusyjnych ( podr. Str. 92)

             

            2.       Przeczytaj informację dotyczące dzieciństwa Fryderyka Chopina (  str  83-86)

             

            3.       Ułóż krzyżówkę dotyczącą instrumentów perkusyjnych i życia Fryderyka Chopina ( Hasło KOMPOZYTOR – ułóż pytania )

             

            4.       Poćwicz grę na flecie „ Pojedziemy  na łów”

             

            Muzyka kl . 5

             

            Temat:  Na ludową nutę. 

             

            1.       Przeczyta informacje dotyczące kapel ludowych ( podr, str 108- 109)

             

            2.       Podkreśl  właściwą  opowiedz  do każdego zdania

            KAPELA to

            - element stroju ludowego.

            - ludowy zespół instrumentalny

            - taniec ludowy

             Krakowiak jest tańcem utrzymanym w metrum

            - 2/4

            - 3/4

            - 4/4

            Z miecha, klawiatury i zestawu guzików składa się

            - okaryna

            - burczybas

            - harmonia

            3. Posłuchaj piosenki „ Hej, na krakowskim rynku” słowa podr. Str 105. 

             https://www.youtube.com/watch?v=xcrbPY7ugxQ

            Podkład

            https://www.youtube.com/watch?v=w8aWkX9ZB54

             

             

            Muzyka kl. 6

            Temat :  Muzyczne widowiska

             

            1.       Przeczytaj informację z podręcznika str  105 – 107

             

            2.       Przypomnij najważniejsze wiadomości o operze

             

            3.       Czym różni się opera od operetki ?

             

            4.       Co to jest rewia ( podr. Str 110 – 110)

             

            5.       Posłuchaj musicalu Koty https://www.youtube.com/watch?v=TgIF0ObVMyg

             

            6.       Oglądnij  rewię na lodzie https://www.youtube.com/watch?v=8UciuYqNni0

             

            7.       Posłuchaj operetki  https://www.youtube.com/watch?v=-g1m0ad9nMo

             

            8.       Zagraj na flecie melodię Memory z musicalu Koty A.L. Webbera ( pod str 109 przypominam, że na ostatniej stronie podręcznika jest tabela pomocna w grze na flecie)

             

             

            Muzyka kl.  7

             

            Temat : Stanisław Moniuszko i opera

             

            1.       Wysłuchaj pieśni Prząśniczka – https://www.youtube.com/watch?v=EzJ3R--CEqQ

             

            2.       Przeczytaj informację o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki Pod str 119- 120

             

            3.       Wysłuchaj mazura z opery Halka – https://www.youtube.com/watch?v=YoHjQHBi4U8

             

            4.       Wysłuchaj piesni  Dziad i Baba https://www.youtube.com/watch?v=_8KEPnmo2m0

             

            5.        Wysłuchaj pieśni arii Skołuby z opery Straszny dwór aria skołuby ten zegar stary z opery straszny dwór

            Zadanie domowe

            Napisz o twórczości Stanisława Moniuszki

        • Klasa I
          • Klasa I

          • Lekcja  online dla uczniów klas 1-3

            Razem z wydawnictwem Nowa Era zapraszam  uczniów klasy 1, i nie tylko,  na lekcję online             

            Kto więcej powie na jednym wydechu?

            Włącz komputer , kliknij http://bit.ly/2Wy6MBQ                  

            W piątek  20 marca 2020r. godz.12.00.

            Helena Woźniak

        • Doradztwo zawodowe
          • Doradztwo zawodowe

          • Doradztwo zawodowe klasa 7 i 8

             

             

            Drodzy uczniowie,

            zachęcam do Was do samodzielnej pracy w domu, korzystajcie z podanych stron. W razie pytań zapraszam do kontaktu przez FB, Messengera.

            Zastanówcie się, jaki zawód chcielibyście wykonywać. Wędrując po Mieście Zawodów zwracajcie uwagę na kwalifikację, umiejętności a także na przykładową ścieżkę edukacyjną dotyczącą wybranego zawodu.

            Zastanówcie się, jak wygląda schemat edukacyjny w Polsce.

            https://mapakarier.org/city

            https://mapakarier.org/paths

            https://doradztwo.ore.edu.pl/filmy-o-zawodach/

             

            Drodzy uczniowie klasy 8,

            dodatkowo przygotujcie najważniejsze informację dotyczące trzech wybranych przez siebie typów szkół ponadpodstawowych, korzystajcie z materiałów omawianych na lekcjach;)

            W formie tabeli opracujcie plusy i minusy  dla każdego z trzech wyborów. W razie pytań, wątpliwości zapraszam do kontaktu.

            Pozdrawiam Was serdecznie ;)

             

             

        • Geografia
          • Geografia

          • Geografia   KLASA  5

            Drodzy uczniowie bardzo proszę przeczytajcie temat z książki: Przez lądy i oceany od str. 86 do 90 oraz napiszcie notatkę z najważniejszych wiadomości czyli:

            - Ziemia i jej model – globus

            - czym są południki, równoleżniki, równik, zwrotnik Raka, zwrotnik Koziorożca, koło
              podbiegunowe północne, koło podbiegunowe południowe, przerysować rysunek
              str.87

            - podział Ziemi na półkule, przerysować rysunek str. 88

            - kontynenty i oceany na Ziemi.

            Dodatkowo proszę przeglądnąć materiały przygotowane na stronie internetowej

            https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/przedmioty4 

             

            Geografia    KLASA  6

            Drodzy uczniowie bardzo proszę przeczytajcie temat z książki: Przemysł i usługi we Francji  od str. 107 do 113 oraz napiszcie notatkę z najważniejszych wiadomości, uzupełnijcie braki w zeszytach.

             

            Geografia   KLASA  7

                    Drodzy uczniowie bardzo proszę przeczytajcie temat z książki „Gospodarka morska” od str. 142 do 144 oraz napiszcie notatkę z najważniejszych wiadomości, uzupełnijcie braki z zeszytach. Bardzo proszę jeszcze przeczytajcie „Podsumowanie działu” oraz zróbcie „Sprawdź sie”.

             

            Geografia KLASA 8

            Drodzy uczniowie bardzo proszę przeczytajcie temat z książki „Tornada i cyklony tropikalne w Ameryce Północnej” od str. 110 do 115 oraz napiszcie notatkę z najważniejszych wiadomości oraz uzupełnijcie wszystkie braki w zeszytach.

            Przypominam wytyczne do konturówki z Ameryki Północnej i Ameryki Południowej: Argentyna, Peru, Brazylia, Kolumbia, Chile, Meksyk, Wenezuela, Ekwador, Panama, Kuba, Kostaryka, Meksyk, Kanada, Boliwia, Ekwador, Floryda, Jukatan, Nowa Fundlandia, Nizina La Platy, Wyżyna Gujańska, Wyżyna Kolorado, Niziny Wewnętrzne, Kordyliery, Andy, Jezioro Górne, Amazonka, Morze Sargassowe, Labrador. 

        • Język angielski kl.V
          • Język angielski kl.V

          • Bardzo proszę , aby każdy uczeń zarejestrował się na platformie Quizizz ,pod następującym linkiem

            25.03.2020

            Temat: Czasownik modalny must

            Oglądnij proszę filmik  

            Następnie w podręczniku  na str. 65 przeczytaj tabelkę gramatyczną i zrób ćw. 4, 5 do zeszytu.( wpisujemy tylko odpowiedzi)

            Zadanie w ćwiczeniach str. 63 ćw. 6,7 do odesłania, dla chętnych 8 .Proszę przysłać na mojego Messengera lub maila zdjęcie ćwiczeń z zeszytu ćwiczeń. bry13@wp.pl