• Konkurs informatyczny - CyberScratch

          •  


            Zachęcamy do udziału w konkursie wewnątrzszkolnym CyberScratch”.  Praca konkursowa polega na opracowaniu animacji komputerowej w formie gry  w programie Scratch , zagadek czy rozmowy na temat cyberbezpieczeństwa lub zagrożeń w sieci. W terminie do 06.12.2023r. prosimy o dokonanie zgłoszeń prac w programie Scratch tj. przesłanie pliku z pracą lub link udostępnienia.  Szczegóły w regulaminie poniżej.
            Podejmij wyzwanie i zmierz się z innymi swoją pomysłowością!

            Programy pomocnicze
            https://scratch.mit.edu/projects/429668374/
            https://scratch.mit.edu/projects/55602186/

            Regulamin Konkursu Informatycznego
            CyberScratch

             

            Organizatorzy:
            mgr Cezary Grzelak, mgr Marzena Konopka.

            Konkurs organizowany jest w celu zwiększenia świadomości zagrożeniami płynącymi z Internetu.

            W konkursie mogą wziąć udziałuczniowie z klas IV-VIII.

            Uczniowie zainteresowani, proszeni są o wysłanie prac na adres mailowy: czareq89@o2.pl lub na pendrive do 06.12.2023r.

            Cele konkursu
            - uświadomienie zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu,
            - propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu,
            - zachęcanie do inicjowania nowych, ciekawych pomysłów,
            -popularyzowanie wśród uczniów umiejętności programistycznych,
            - wzmocnienie wśród uczniów wiary we własne umiejętności i zdolności.

            Praca konkursowa polega na opracowaniu animacji komputerowej w formie komiksu lub zagadek, gry  w programie Scratch  na temat praw i obowiązków użytkowników Internetu,   lub zagrożeń w sieci.
            Praca powinna rozpoczynać się od kliknięcia flagi, posiadać scenę będącą wstępem opisującą historię (fabułę), instrukcję gry (wyświetlana czasowo lub dostępna np. pod przyciskiem „Instrukcja”). Historia lub gra powinna rozgrywać się w jednym lub w większej ilości pomieszczeń. W pokoju/pokojach mają znajdować się pytania związane z tematem konkursu. Zakończenie historii lub gry musi zawierać wyraźną informację o końcu. Musi być dokończona i działająca. Nie może zawierać błędów rzeczowych, ortograficznych, merytorycznych, wulgaryzmów, aktów przemocy itp. Zadania powinny mieć odpowiedni stopień trudności umożliwiający skończenie gry w przeznaczonym do tego czasie.
            Praca zgłoszona na konkurs musi być wykonana samodzielnie. Nie może być remiksem innej pracy.

            Podczas oceny prac konkursowych jury będzie zwracało uwagę na następujące elementy:
            - zgodne z zasadami uruchomienie gry,
            - wstęp, fabuła do gry/sceny,
            - obecność i czytelność instrukcji,
            - pomysłowość i oryginalność,
            - poprawność zadań/pytań/treści wypowiedzi wrozmowie,
            - ilość i jakość przygotowanych treści,
            - umiejętności programistyczne (m.in.: użyte bloki, różnorodność wykorzystanych bloków, zastosowane rozwiązania, ład, zakończenia skryptów, usunięcie niewykorzystanych lub rozłączonych bloków),
            - posiadanie ograniczenia czasowego,
            - sposób zakończenia gry, historii.

            Prace konkursowe należy przesyłać w formie pliku lub linku do pracy w Scratch-u (wcześniej udostępnionej) na adres czareq89@o2.pl do 06.12.2023r. lub na pendrive.

            Skład Komisji Konkursowej:

            a)    Cezary Grzleka - przewodniczący

            b)    Marzena Konopka – członek

            Informacje o wynikach konkursu zostaną ogłoszone 8 grudnia i zamieszczone na stronie internetowej naszej szkoły.

          • Mobilna filharmonia

          • Kolejne  spotkanie  muzyczne  MOBILNA FILHARMONIA  poprowadziła  w naszej szkole 29 listopada 2023r. Tym razem temat przewodni stanowiły polskie pieśni patriotyczne.

          • Wycieczka do kulkolandu klas 1-3

          • 28 listopada 2023 r. dzieci z klas 1-3 spędziły miło czas w Kulkolandzie w Radomyślu Wielkim. Była to zabawa andrzejkowa. Dzieci uczestniczyły w interesujących zabawach zorganizowanych przez animatorów. Niespodzianką było spotkanie z bajkowymi postaciami. Każdy kto poczuł zmęczenie, mógł odpocząć przy stoliku, częstując się pysznymi ciasteczkami i napojami. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji dzieci pożegnały się z bajkowymi miejscem i wróciły do szkoły.

          • Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

          • 27 listopada 2023 r. odbyła się wycieczka dla klas 3–8 do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Celem wycieczki było zapoznanie  z procesem powstawania ozdoby choinkowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ekspozycje z choinkami w różnych stylach. W Muzeum Bombki Choinkowej uczniowie oglądali gabloty z pięknymi artystycznymi bombkami. Mnogość kształtów i kolorów przyprawiała o zawrót głowy. Poza klasycznymi mikołajami, bałwankami i choinkami pojawiły się również kolorowe rybki i wielokształtne owady. Kolejną częścią wycieczki był pokaz dmuchania bombki. Uczniowie odwiedzili również dekoratornię, w której pracownicy ręcznie zdobią każdą bombkę. Na uczestników wycieczki czekały także warsztaty,  podczas których mogli rozwijać swoją inwencję twórczą i sprawność manualną. Specjalnym klejem malowali wzory i posypywali je różnokolorowymi brokatami. Zabawa była świetna, a efekt naprawdę spektakularny! Na sam koniec uczniowie udali się na szaleństwo zakupowe.

            Następnie wszyscy pojechali do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim na przedstawienie tetralne pt. "Dziady"

          • Nocowanie w szkole

          • Piątek, 24 listopada 2023 r., był wyjątkowym dniem, a właściwie nocą dla chętnych uczniów z klas IV, V, VI, VII i VIII, gdyż tej nocy nocowali oni w szkole. I… zaczęło się!

            Zabawa zawsze utożsamiana jest z przyjemnością, szkoła natomiast często kojarzy się z przymusem, rygorem i stresem. Wspólne nocowanie daje możliwość doskonałej rozrywki, relaksu i integracji. Poprzez uczestnictwo w zajęciach uczniowie zdobywają ciekawe doświadczenia, rozwijają wyobraźnię, kreatywność.

            Pierwszą atrakcją wieczoru, której wszyscy nie mogli się doczekać były podchody. Zadaniem uczniów w trakcie zabawy było znalezienie w szkole ukrytych kopert i wykonanie przygotowanych zadań. Skarbem szukanym w czasie zabawy był klucz do sali gimnastycznej, gdzie zorganizowano dyskotekę. W między czasie uczniowie wspólnie zjedli kolacje oraz grali w gry planszowe. Po zabawie przyszedł czas na wieczór filmowy, przekąski i ciasteczka.

            Piątkowa noc w naszej szkole była przepełniona wrażeniami i dobrą zabawą. Z pewnością wszyscy zapamiętamy ją na długo!

          • Dzień Życzliwości

          • W SP w Brniu Osuchowski 22 listopada na korytarzach królował kolor żółty! Kolor ten jest przypisany do obchodzonego 21 listopada Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Wywodzi się on ze Stanów Zjednoczonych a oryginalna nazwa święta to - Hallo World Day. Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma na celu uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Główna myśl akcji jest oczywista - bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta!

            W naszej szkole ten wyjątkowy dzień celebrowaliśmy 22 listopada. Uczniowie, ubrani na żółto, od samego rana spotykali się z „życzliwymi” niespodziankami. Piątoklasiści „rozdawali” wchodzącym do szkoły kolegom i koleżankom zakładki z życzliwymi frazami. Na ścianach, drzwiach pojawił się kodeks życzliwości, aby uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachowywać wobec innych. Znalazło się również miejsce na wyzwania – „Zerwij. Wykonaj. Podaj dalej”, które dotyczyło wykonania prostego zadania oraz przekazaniu go kolejnej osobie ze swojego otoczenia. Uczniowie klas 1-8, wykonując łańcuch życzliwości, zastanawiali się czym dla nich jest życzliwość. Odpowiedzi okazały się wspaniałe: „Przytulenie mamy i taty”, „szacunek wobec innych”, „pomaganie innym”. Natomiast nasi najmłodsi wykonali kolorowankę XXL. Podczas okazjonalnego apelu, uczniowie wylosowali również swoich „podopiecznych”, którym przez siedem najbliższych dni, mają służyć pomocą czy miłym słowem. Akcja – „anioł stróż” ma na celu przede wszystkim integrację społeczności szkolnej, naukę poprzez działanie. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

          • Akacja edukacyjna "Hazard? Nie daj się wciągną!"

          • 23 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej skierowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych, której celem jest  podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych, odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

            Pracownicy Urzędu Skarbowego zwracali uwagę na kwestie takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier hazardowych. Przedstawiciele US starali się uzmysłowić młodym ludziom z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

          • Na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie zapoznali się z zapisami Konwencji, sylwetką Janusza Korczaka oraz przygotowali okolicznościową gazetkę.

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W dniu 17.11.2023r. w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Od początku tygodnia koordynatorzy akcji oraz uczniowie przygotowywali plakaty, sale, odznaki, plakietki, losy, kolorowanki, zadania i łamigłówki promujące ŚDTM. Podczas tego dnia uczniowie klas 3-8 zostali podzieleni na grupy klasami i udali się na salę gimnastyczną oraz do sal klasowych, gdzie odbyły się konkursy, zadania z kodowaniem, łamigłówki, rebusy, stacje matematyczne z zadaniami z tabliczki mnożenia. W tym dniu wszyscy wykazywali się zaangażowaniem, pomysłowością. Uczniowie poprzez świetną zabawę uczestniczyli w wyznaczonych zajęciach. Bardzo ogromnym zaangażowaniem wykazywali się również uczniowie z klasy drugiej, którym powierzono rolę egzaminatorów i pod czujnym okiem nauczycieli świetnie wcielili się w tą rolę. Był to szczególnie ważny dzień w szkole, który sprawił wiele radości i satysfakcji społeczności szkolnej, a zarazem promował tabliczkę mnożenia.

          • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

          • Dnia 13 listopada 2023 r.  odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.  

             Nasza szkoła przyłączyła się także do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

          • Przedstawienie teatralne pt. ,,Przygody Koziołka Matołka"

          • W poniedziałek, 13 października 2023 r., naszą szkołę odwiedził Koziołek Matołek. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie teatralne pt. ,,Przygody Koziołka Matołka", na motywach książki Kornela Makuszyńskiego. Dzieci nie tylko oglądały przedstawienie, ale brały w nim czynny udział. Wykonywały różne zadania, a jednym z nich było podkucie Koziołka. Dzieci poznały polskie przysłowia o kozach. Na zakończenie wszystkie dołączyły do Klubu Koziołka Matołka, otrzymując stosowne pieczątki. To radosne, z zarazem pouczające przedstawienie przeniosło widzów w przyjazny, bajkowy świat, pozwoliło miło spędzić wspólnie czas.

            dyplom.pdf

            plan_lekcji_z_Koziolkiem_Matolkiem.pdf

          • „Lekcja o Funduszach Europejskich”

          • Nasza szkoła po raz pierwszy zaangażowała się w akcję edukacyjną „Lekcja o Funduszach Europejskich”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tematyka tegorocznej akcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali też możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.

          • Projekt #SzkołaPamięta.

          • Nasza szkoła przyłączyła się do kolejnej edycji projektu #SzkołaPamięta. Jego celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o miejscach i bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu. Uczniowie zatem zgłębili wiedzę o Brniu Osuchowskim, a efektem zajęć jest film o ich małej ojczyźnie. Można go obejrzeć pod linkiem

            https://drive.google.com/file/d/1ECOcPeLtRhUA4a0VJPDm8H6x-dyvYtzX/view?usp=drive_