• Szkolna wigilia

• Zgodnie z tradycją nauczyciele, pracownicy szkoły wraz z uczniami zasiedli do stołu, na którym czekały tradycyjne potrawy wigilijne , pierniki i inne słodkości. Uczniowie wysłuchali opowiadań o obrzędach i tradycjach Bożego Narodzenia. Wspólnie spędzony czas to chwile radosne, pełne wzruszeń i dobrych życzeń. Dzieląc się opłatkiem i śpiewając kolędy złożyliśmy sobie życzenia świąteczne.

• Marchewkowe babeczki

• W ramach promowania zdrowego żywienia uczniowie klasy 5 oraz 6 upiekli marchewkowe babeczki. Dzięki temu mogli poćwiczyć umiejętności praktyczne, a także przekonywać się, że warzywa mają zastosowanie również w cukiernictwie. Wyszło i pysznie, i zabawnie.

• Warsztaty świąteczne

• W dniu 20.12.2023 r. uczniowie klas 1-3 brali udział w warsztatach świątecznych. Tematyka dotyczyła zdobienia, dekorowania oraz wykonania kolorowych zawieszek gipsowych na choinkę. Wszyscy uczniowie wykonali przepiękne ozdoby i świetnie się bawili wprowadzając wszystkich w świąteczny klimat.

• Teatr Lalek Kukiełka pt. „Zielony Kapturek”.

• We wtorek 12 grudnia 2023 r. dzięki wsparciu winansowemu ze strony Urzędu Gminy Czermin wystąpił dla dzieci Teatr Lalek Kukiełka z przedstawieniem kukiełkowo-jawajkowym pt. „Zielony Kapturek”.

„Zielony Kapturek” to klasyczna bajka, zaprezentowana w autorskim, ekologicznym wydaniu.

W spektaklu wystąpiły lalki, ręcznie wykonane przez Muzeum Lalki w Pilźnie. Bajka była w całości rymowana i łatwa w odbiorze. Dynamika akcji sprawiła, że publiczność z zapartym tchem śledziła losy Zielonego Kapturka. Przedstawienie ubogacone było efektami specjalnymi w postaci dymów scenicznych oraz baniek mydlanych.

• II Mielecka Gala Wolontariatu

• W środę (29.11) w Samorządowy Centrum Kultury w Mielcu odbyła się II Mielecka Gala Wolontariatu organizowana przez Posła na Sejm RP Fryderyka Kapinosa orazFundację Prometeo.

Szkoła Podstawowa w Brniu Osuchowskim otrzymała wyróżnienie w kategorii Organizacja Charytatywna Powieatu Mieleckiego 2023.

• Program edukacyjny "Energia odnawialna"

• 30 listopada 2023 r. gościli u nas w szkole specjaliści, którzy przeprowadzili dla klas I-IV i przedszkoli warsztaty pt. „Energia odnawialna”. Uczniowie wykonywali trzy eksperymenty:

– zasilali lampkę za pomocą energii wiatrowej oraz słonecznej,

– przemieniali energię słoneczną w ruch wiatraka wraz z sygnałem dźwiękowym,

– robili wyścigi samochodzikami napędzanymi mini panelami fotowoltaicznymi.

Finałem warsztatów była sesja zdjęciowa pt. „Mały Laborant”, do której podchodził każdy uczestnik programu.

• Andrzejki

• Czwratek 30 listopada 2023 r. w naszej szkole przebiegał  pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych.

Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw
z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.