• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Dnia 03.04.2023 w obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wszystkie dzieci przyszły ubrane w kolorze niebieskim na znak solidaryzowania się z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem. Celem zajęć byli zwiększenie świadomości i wrażliwości w temacie autyzmu. Społeczność szkolna obejrzała prezentację tematyczną i filmy związane z tym świętem. Dodatkowo dzieci uczestniczyły w marszu podkreślającym wyjątkowość tego dnia

          • Projekt z języka angielskiego "Easter Egg Hunt".

          • 4 kwietnia 2023 r. uczniowie klas II - VII wzięli udział w projekcie z języka angielskiego " Easter Egg Hunt" . Projekt miał na celu przybliżenie zwyczajów i kultury brytyjskiej poprzez różnorakie aktywności .

          • Laboratoria przyszłości

          • Uczniowie naszej szkoły korzystają już ze sprzętu zakupionego zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości, którego celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Ostatnio zajmowaliśmy się głównie zestawami Boffin II, są to tematyczne zestawy konstrukcyjne dzięki którym możemy dowiedzieć się, jak powstają efekty 3D, jak złożyć własny projektor, latarnię morską i wiele więcej! Każdy zestaw zawiera 60 części, z których możemy zbudować około 160 projektów.

            Galeria i filmy z zajęć poniżej:

            https://drive.google.com/drive/folders/1V63CjdNDmrWWBOGzjFwDnJ0SusZv6WxM?usp=sharing

            #laboratoriaprzyszlosci

          • Światowy Dzień Wody

          • 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto to zostało ustanowione, aby uświadomić wszystkim jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji poświęconej tematowi kryzysu wodnego, obejrzeli film o sposobach oszczędzania wody, a członkowie SU częstowali tym „źródłem życia” całą społeczność szkolną.

          • Akcja charytatywna

          • Dnia 19 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się kiermasz charytatywny. Dzięki dobremu sercu i hojności wszystkich przybyłych pozyskaliśmy sporą kwotę pieniędzy, która została przekazana rodzicom Kacperka.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w kiermaszu i wsparli naszą akcję. Darczyńcami w akcji byli:

            • Rada Rodziców przy SP w Brniu Osuchowskim,

            • Pracownicy SP w Brniu Osuchowskim,

            KGW w Brniu Osuchowskim,

            • Koło Gospodyń Wiejskich z Szafranowa,

            Brzezóvka - Kompleks Turystyczny,

            Centrum Zabawy WyWrotki Mielec,

            Multikino Polska w Mielcu,

            Inwałd Park,

            Doobro Restauracja, Konrad Węgrzyn

            SALON Fryzjerski Julia'' w Czerminie,

            Fotografie Bielki,

            • Państwo Ewelina i Leszek Ziębowie,

            Meritum24 z siedzibą w Ziempniowie,

            • Firma Stal- Bud, Grzegorz Skwara,

            oraz wszyscy przybyli goście.

            Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele i Mieszkańcy Brnia Osuchowskiego i okolicznych miejscowości, dzięki Waszej solidarności pokazaliśmy, że wspólna praca w szczytnym celu może dać wiele radości i satysfakcji. Udowodniliście, że jesteście wrażliwi na potrzeby innych. Dziękujemy!

            Pomaganie jest dobre!

          • "Umiem Pływać"

          • Nasi uczniowie korzystają z lekcji nauki pływania w ramach bezpłatnego projektu "Umiem Pływać". Program dedykowany jest dla klas I –III.  Zajęcia sportowe realizowane w ramach programu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim nauka podstawowych umiejętności pływania, jak też możliwość rozwijania i podnoszenie sprawności fizycznej.

          • Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

          • 14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.

            W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby Pi”. Uczniowie dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Przekonali się również, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy - w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia! W ramach zabawy wymyślano jak największą ilość wyrazów, w których ukryte zostało Pi. 

            Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

          • Spotkanie z podologiem

          • 2 marca 2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z podologiem. Podologia, to dziedzina medycyny zajmująca się nielekarskimi zabiegami na stopach oraz podudziach.Panie zajmujące się tą dziedziną przedstawiły uczniom zagadnienia z zakresu dbania o higienę stóp i zaznajomiły ich z tajnikami zawodu podologa. Bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie.

          • „Umiem pływać 2023”

          • Lista uczniów zakwalifikowanych do programu „Umiem pływać 2023”

            1. Misiak Ewelina
            2. Skwara Igor
            3. Działo Igor
            4. Bełzo Weronika
            5. Bator Natalia
            6. Rzeźnik Ewelina
            7. Galica Karolina
            8. Szewc Filip
            9. Bożek Aleksandra
            10. Strycharz Natan
            11. Pisarczyk Kacper
            12. Pęgiel Eryk
            13. Szewc Kamil
            14. Kapinos Michał
            15. Wojciechowska Victoria

            Na spotkanie organizacyjne przed wyjazdami zapraszamy do szkoły w dniu 8 marca o godzienie 16.20. Na spotkaniu zostaną udzielone wszystkie informacje dotyczące programu. Jeżeli ktoś z przyczyn losowych nie będzie w stanie realizować kursu nauki pływania prosimy o poinformowanie o tym fakcie sekretariat szkoły. 

             

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • W środę w naszej szkole odbyła się wieczornica patriotyczna z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Uczennice klasy 6 za pomocą montażu słowno-muzycznego przypomniały wybrane sylwetki niezłomnych bohaterów, których komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Było bardzo uroczyście, podniośle i patriotycznie.

          • Średniowieczne zamki i życie średniowiecznego rycerza

          • Średniowieczne zamki i życie średniowiecznego rycerza to tematy, które na lekcji historii bardzo zainteresowały piątoklasistów. Postanowili odtworzyć uroczystość pasowania na rycerza i 3 giermków dostąpiło zaszczytu tej niezwykłej chwili. Uczniowie zamienili się także w architektów i budowniczych ówczesnych zamków. Za ich sprawą możemy choć na chwilę odbyć podróż do dawnych czasów. Do wykonania makiet zamków wykorzystali przeróżne materiały. Autorom gratulujemy kreatywności.

          • Rekolekcje wielkopostne

          • W dniach 22-24 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych dla szkół podstawowych w parafii Św. Klemensa w Czerminie prowadzonych przez ks. Pawła Kasperowicza. W środę, czwartek spotkania i nauki rekolekcyjne dla dzieci oraz młodzieży odbyły się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Czerminie. W piątek cała społeczność szkolna wzięła udział w Drodze Krzyżowej i uroczystej Mszy Świętej w Kościele parafialnym.

          • Warsztaty robienia świec sojowych

          • W dniu 24.02 w klasach I-III odbyły się warsztaty robienia świec sojowych. Poprzez teorię i praktykę uczniowie dowiedzieli się o różnych ciekawostkach dotyczących świec, poznali materiały potrzebne do zrobienia świecy, wybierali zapachy i barwniki. Każdy uczestnik wykonał i ozdobił własnoręcznie zrobioną świece. Dzieci były zachwycone warsztatami, a wykonane świece zostaną przeznaczone na charytatywny kiermasz, który odbędzie się 19 marca w naszej szkole.

          • Lekcja edukacyjno-przyrodnicza

          • Dnia 21 lutego 2023 r. w naszej szkole została przeprowadzona lekcja edukacyjno-przyrodnicza z żywymi eksponatami .

            Serdecznie dziękujemy panom Edwardowi Gwoździowi i Mieczysławowi Struzikowi z Koło Łowieckie ŁOŚ za ciekawie przeprowadzone zajęcia, a także za cierpliwe i wyczerpujące odpowiadanie na pytania naszych dzieci.

          • Walentynki

          • Walentynki to czas miłości, przyjaźni, serdeczności i ciepła, dlatego co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Dla naszych uczniów to święto stało się okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam razem. Już od samego rana po szkole kursowała walentynkowa poczta, korytarz wypełniały dekoracje w kolorach zarezerwowanych dla zakochanych, a uczniowie świetnie bawili się na przerwach przy głośnej muzyce.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Z okazji Dnia Babci i Dziadka składamy wszystkim seniorom najsrdeczniejsze życzenia. Miejcie poczucie wielkiej wartości, bo jesteście przedstawicielami życiowego doświadczenia i naturalnym drogowskazem dla dzieci, wnucząt i lokalnego społeczeństwa.Życzymy Wam wielu lat życia upływających w spokoju, pomyślności i miłości ze strony rodzin i wnucząt. Oby radość towarzyszyła Wam każdego dnia, a zdrowie służyło przez długie lata.

            Obecność dziadków w życiu wnucząt jest nie do przecenienia. To nie tylko doświadczenie i mądrość życiowa przekazywane nienachalnie, bez nakazów i zakazów. To również miłość i więź, która umacnia i buduje na całe życie.

            Dziadkowie dają bezwarunkową miłość, oparcie i od czasu do czasu zastrzyk gotówki. Dzieci czują się przy Was kochane, doceniane i zrozumiane.

             

          • Spotkanie z pisarzem

          • W ubiegłym tygodniu uczniowie klas I-VI wzięli udział w spotkaniu online z panem Przemysławem Jakóbczykiem - autorem 3 książek beletrystycznych dla dzieci: - „Księga samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie – tom I”, - „Księga samodzielności czyli Zuza w tarapatach – tom II”, - „Księga samodzielności czyli Zuza w krainie kangurów – tom III”. Książki opisują przygody nastolatki Zuzy na 3 kontynentach i zawierają szereg przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa dzieci oraz podstaw survivalu.  Dzieci dowiedziały się między innymi: ile czasu zabiera cały proces wydawniczy; kim są: autor, redaktor, recenzent, korektor, grafik oraz redaktor; co to jest kod ISBN i patronat medialny; czym jest „wena”?; czy pisanie uzależnia; jak wygląda proces: pomysł na napisanie książki – pisanie-skład tekstu-druk-pojawienie się książki na półce; jaki jest związek między wiedzą merytoryczną (geografia, przyroda) a treścią książki i czy autor wzoruje się na kimś opisując głównego bohatera? Po zakończonym spotkaniu istniała możliwość zakupu książek wraz z dedykacją autora.

          • Patroni 2023 r.

          •  Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm rokiem Wojciecha Korfantego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Aleksandra Fredry, Aleksandry Piłsudskiej, Maurycego Mochnackiego, Jadwigi Zamoyskiej i Jerzego Nowosielskiego. Do tego zaszczytnego grona dołączyli także patroni wybrani przez Senat: Mikołaj Kopernik, Jan Matejko i Wisława Szymborska. Uczniowie klasy 8 zapoznali się z krótkimi biografiami wszystkich patronów, a następnie wykonali o nich gazetkę.