30 października obchodzony jest Dzień Spódnicy, mający na celu zachęcenie kobiet do noszenia tego typu garderoby. W naszej szkole dzień ten został połączony z Dniem Krawata, który jest obchodzony 18.10). Uczniowie mogli dowiedzieć się skąd pochodzi krawat, nauczyć się wiązań. Mogli również zapoznać się z "krótką historią spódnicy". Ubranie spódnic i krawatów, zarówno przez uczniow i nauczycieli, sprzyjało integracji oraz świetnej zabawie.
Dzień Krawata i Spódnicy
- 12
Pasowanie na ucznia
W dniu 29 października 2024 r. w naszej szkole, w obecności rodziców i całej społeczności szkolnej, odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I. Pierwszoklasiści przygotowali pod okiem swojej wychowawczyni program artystyczny pt: "Tropiciele Wiedzy", w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Młodzi tropiciele odkrywali tajemnice każdej z nauk. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i zostali pasowani symbolicznym ołówkiem. Otrzymali również pamiątkowe dyplomy i niespodzianki od rodziców. Naszym Pierwszoklasistom życzymy bardzo dobrych wyników w nauce, samych radosnych chwil i wytrwałości w Tropieniu Wiedzy.
24
Warsztatach z komunikacji i współpracy
Na warsztatach z komunikacji i współpracy dziewczynki utrwaliły swoje motta życiowe w niekonwencjonalny sposób, bo na kamieniach. Praca sprawiła im niezwykłą przyjemność, ale niosła za sobą również takie korzyści jak stymulacja zmysłów, rozwijanie kreatywności czy ćwiczenie małej motoryki.
14
Koncert edukacyjny pt. „Instrumenty na wesoło” w wykonaniu muzyków Mobilnej Filharmonii.
W piątek 25.10.2024r. o godz. 10:50 odbył się w naszej szkole koncert edukacyjny pt. „Instrumenty na wesoło” w wykonaniu muzyków Mobilnej Filharmonii. Uczniowie klas 1-8 oraz oddziałów przedszkolnych wysłuchali pięknie wykonanych utworów utrzymanych klimacie jazzowym w składzie: flet prosty, flet poprzeczny, pianino, skrzypce, gitara basowa i trąbka. Pojawiły się rzadkie instrumenty: flet flażolet, ukulele, grzechotki oraz trąbka z tłumikiem. Przy okazji dzieci dowiedziały się, że trąbka składa się z ustnika, wentyli i czary głosowej. Okazało się, że w ręku prawdziwego muzyka instrumentem mogą być nawet tarki do gładzenia tynku i zwykły budzik. Uważni odbiorcy dowiedzieli się, że na skrzypcach można grać nie tylko smyczkiem, ale także szarpiąc struny palcami i technika ta nazywa się Pizzicato. Dzieci z łatwością potrafiły poprawnie odczytać i nazwać nastrój tworzony przez pianino oraz odgadnąć odgłosy jakich zwierząt naśladuje trąbka.
9
"Pokaz" bogów greckich.
Uczniowie klasy 5 na lekcji historii zapoznali się z charakterystyką i atrybutami greckich bogów. Następnie sami wcielili się w wybranych przez siebie bogów i zorganizowali pokaz dla całej społeczności szkolnej.
7
Pierwsza pomoc i profilaktyka uzależnień.
21 października naszą szkołę odwiedzili Funkcjonariusze KPP w Mielcu, aby uwrażliwić dzieci na takie kwestie, jak udzielanie pierwszej pomocy oraz zachowania ryzykowne - stosowanie używek. Uczniowie klas 1 – 8 nie dość, że wzięli udział we wzorowym pokazie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, to mogli przećwiczyć RKO z wykorzystaniem AED, postawę boczną ustaloną. Dowiedzieli się również jak postępować w czasie wystąpienia urazów, omdleń, poparzeń. Dzięki czemu nabyli wiedzę i umiejętności niezbędne dla uchronienia zdrowia i życia.
Drugim aspektem zajęć była pogadanka na temat e- papierosów, energetyków, które zyskują coraz większą popularność wśród młodzieży, nawet tej najmłodszej. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, jakie są konsekwencje zażywania - zarówno zdrowotne i prawne. Poruszane zostały również tematy bezpieczeństwa na drodze najmłodszych.
Stale powracającym motywem zajęć profilaktycznych jest hejt, z którym dzieci mogą spotkać się na co dzień. Policjanci uczulali młodzież na niebezpieczne zjawiska, mówili o konsekwencjach, a co najważniejsze radzili, gdzie można uzyskać pomoc. Przypominamy numer na bezpieczną infolinię: 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
Serdecznie dziękujemy pani mł. asp. Ewelinie Ziembie z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, panu asp. sztb. Damianowi Gudzowi- Dzielnicowemu właściwemu dla gminy Borowa oraz panu sierż. sztb. Wiesławowi Cudo - Dzielnicowemu właściwemu dla gminy Czermin.
14
Udział w projekcie edukacyjnym BohaterON
Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w projekcie edukacyjnym BohaterON pielęgnując w ten sposób pamięć o Powstańcach Warszawskich. Celem projektu jest uhonorowanie uczestników powstania z 1944 r., którzy dzielnie bronili naszej stolicy przez 63 dni, ale także promocja postaw patriotycznych. Uczniowie poznali szczegóły tego wydarzenia, obejrzeli o nim film oraz przygotowali patriotyczną dekorację.
1
Uczestnictwo w akcji ,,PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA".
Dnia 16 października uczniowie z klasy 4 otrzymali dyplom za uczestnictwo w akcji ,,PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA". Akcja miała na celu stworzenia Eko kolażu, na którym są umieszczone zdjęcia między innymi naszych uczniów przytulających się do drzew. Dzięki tej akcji nasi uczniowie stali się strażnikami naszego pobliskiego lasu. #starznicylasow
3
Wycieczka do Muzeum Dobranocek
W Dniu 10 października 2024 r. uczniowie klas 1-3 udali się na wycieczkę do Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Muzeum Dobranocek to jedyna tego typu placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem obejrzeli eksponaty z realizacji filmów animowanych: oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, storyboardy, folie animacyjne, a także różnorodne przedmioty z życia codziennego ozdobione wizerunkami bajkowych postaci m.in.: wydawnictwa, zabawki, figurki, ceramika, walory filatelistyczne, numizmaty, proporczyki, plakietki, przywieszki, artykuły spożywcze i kosmetyczne, opakowania po słodkościach, przezrocza małoobrazkowe, filmy na szpulach, kasetach i płytach. Dzieci z zaangażowaniem brały udział w warsztatach artystycznych, wykonywały własnoręcznie malowaną Pszczółkę Maję, a także brali udział w interesujących zadaniach gdzie wykazywały się zmysłem dotyku, węchu, słuchu i wzroku. W drodze powrotnej po dniu pełnym wrażeń uczniowie udali się do McDonald's.
20
Żywa lekcja historii -grupa Reknostrukto "Powstanie Warszawskie".
11 października 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną "Rekonstrukto" pod tytułem "Powstanie Warszawskie". W czasie tej niecodziennej lekcji uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z historią Polski i Polaków żyjących podczas II wojny światowej. Mogli także obejrzeć stroje historyczne oraz różnego rodzaju broń. Uczniowie zobaczyli, co nosił w plecaku ówczesny żołnierz, jak kontaktował się z innymi, z jakiego sprzętu bojowego korzystał oraz jak udzielano pomocy medycznej rannym. Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i angażowaniem publiczności wywoływały duże zainteresowanie ze strony uczniów. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, a później obejrzeli przygotowane przez naszych gości eksponaty historyczne. Była to żywa lekcja historii, która w bardzo interesujący sposób przybliżyła okres Powstania Warszawskiego. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, zgodnie ze stwierdzeniem: „Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz".
28
Klasowy konkurs w klasie 4
Klasa 4 wzięła udział w klasowym konkursie pt. „W tym miesiącu…” Była to świetna okazja do utrwalenia wiadomości o miesiącach. Uczniowie po usłyszeniu pytania musieli klapnąć łapkami na muchy miesiąc z poprawną odpowiedzią, a następnie nacisnąć przycisk pierwszeństwa. Tak więc liczyła się tu wiedza oraz refleks. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzymywał żeton z muchą. Najwięcej żetonów zebrała Ewelinka Rzeźnik. Gratulujemy!
3
Światowy Tydzień Zwierząt.
W naszej szkole obchodzi Światowy Tydzień Zwierząt. Akcja trwa od 4 października do 11 października. W tym tygodniu uczniowie na lekcjach biologii przeprowadzili pogadankę z nauczycielem o tym jak powinniśmy opiekować się naszymy zwierzakami. Niektórzy z naszych uczniów są wolontariuszami w schornisku dla zwierząt. Poniżej link do notki prasowej dotyczącej jak dbać o zwierzęta : https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/zwierzeta-w-rodzinie.
Dzień Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopaka odbył się uroczysty apel, na którym dziewczynki zaprezentowały niespodzianki przygotowane dla swoich kolegów. Wśród nich było humorystyczne przedstawienie, pokaz mody, piosenki oraz symboliczne prezenty. Wspaniale spędziliśmy ten czas – z luzem, humorem, uśmiechami na twarzy i dobrą zabawą.
15
Powitanie jesieni
Dnia 30 września 2024 r. uczniowie klas 1-8 udali się na wycieczkę do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Zwiedzanie rozpoczęli od obejrzenia filmu dotyczącego historii drogownictwa. Następnie pod opieką przewodników uczniowie zapoznali się z historią dotyczącą budowy dróg oraz maszyn wykorzystywanych w tym celu. Zarówno wystawy jak i maszyny drogowe zrobiły ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki, którzy po oficjalnej części mogli samodzielnie poznać budowę urządzeń znajdujących się na terenie muzeum.
Kolejnym punktem wycieczki było ognisko, pieczenie kiełbasek, gry i zawody sportowe, gry planszowe , kolorowanki o tematyce jesiennej.
67
Wycieka w Góry Świętokrzyskie
Dnia 27 września 2024 r. uczniowie klas 4-8 wybrali się na wycieczkę szkolną do Świętego Krzyża, Centrum Nauki Leonardo da Vinci i Parku Legend. Była to dla nich wspaniała okazja do nauki i zabawy.
Święty Krzyż: To miejsce pełne historii i legend. Uczniowie wybrali się najpopularniejszą trasą na Łysą Górę, prowadzącą z Nowej Słupi, spod pomnika pielgrzyma Emeryka oznaczoną niebieskim szlakiem nazywanym „Drogą Królewską”.Po drodze mijali stacje Drogi Krzyżowej, resztki wału pogańskiego i okazałe drzewa. Po dotarciu do celu uczniowie zwiedzili klasztor Benedyktynów z Sanktuarium Świętego Krzyża i Bazyliką Świętej Trójcy. Rajd pieszy był doskonałą formą aktywnego wypoczynku i możliwością budowania relacji w zespołach klasowych
Centrum Nauki Leonardo da Vinci: To interaktywne centrum nauki, gdzie uczniowie mogli eksperymentować i odkrywać różne dziedziny nauki poprzez zabawę. Wzięli również udział w warsztatach chemicznych poświęconych światłu.
Park Legend: To miejsce, gdzie ożywają postacie z polskich legend i baśni. Podczas spaceru multimedialną ścieżką edukacyjną uczniowie poznawali legendy i baśnie Gór Świętokrzyskich. Atrakcją zwiedzania było kino 5D, symulatory lotu na miotle oraz sala gier i zabaw. Można było także zaopatrzyć się w regionalne pamiątki. Największe wrażenie na uczniach zrobił lot na miotle nad naszym regionem, podczas którego można było podziwiać najatrakcyjniejsze miejsca województwa świętokrzyskiego.
58
Wybory SU
Jak co roku we wrześniu uczniowie wybrali swoich przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego. Tym razem największym zaufaniem obdarzyli oni następujących kandydatów: Zuzanna Płatek- przewodnicząca SU, Aleksandra Bożek – zastępca przewodniczącej. W skład samorządu jako członkowie weszli: Bator Natalia, Dręga Lena, Rogóż Wiktoria, Kozioł Agnieszka, Misiak Karol, Galica Szymon, Dyndor Marcin, Dudek Mariusz, Naprawa Julia, Bożek Gabriela, Rajtar Julia, Rogóż Julia, Szot Anita, Sołtys Adam. Gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
1
Wizyta mobilnej wystawy Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz
Dnia 26 września 2024 r. uczniowie naszej szkoły i dzieci oddziałów przedszkolnych, dzięki wizycie mobilnej wystawie Łukasiewicza, mogli, pod czujnym okiem animatorów, nieodpłatnie cieszyć się samodzielnym doświadczaniem i eksperymentowaniem.
Wystawa Mobilna PCN to zbiór eksponatów, pokazujących esencję tego, co można będzie zobaczyć, dotknąć i wypróbować w siedzibie Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz.
Większość eksponatów jest interaktywna i zachęca do samodzielnego eksperymentowania. Dzięki temu eksponaty wzbudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa?
39
Wycieczka do Mielca.
25 września 2024 r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce do Mielca. Na początku oglądali przepiękna sztukę "Mikołajek" . Następnie dzięki ogromnej uprzejmości @ Extreme Fitness Mielec Targowa dzieci wzięły udział w zajęciach fitness, zapoznały się z pracą instruktora fitness i miały możliwość poćwiczyć we wszystkich strefach siłowni. @Extreme Fitness Mielec Targowa dziękujemy
30
Przytul się do drzewa
PRZYTUL się do DRZEWA to Ogólnopolska kampania organizowana przez #straznicylasow, której celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach. Uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do akcji. Otoczenie naszej szkoły, przepiękny lasek i przepiękna pogoda umożliwiły realizację zadania. Staliśmy się na moment strażnikami naszego pięknego lasu
1
Owocowa sałatka
Uczniowie klasy 5 w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole" przygotowywali zupełnie samodzielnie pyszną i zdrową sałatkę owocową. Dzieci wybrały i przyniosły do klasy ulubione owoce. Po krótkim wstępie, przystąpiły do pracy. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością posługiwania nożem podczas obierania niektórych owoców oraz krojenia ich w kostkę. Królowały brzoskwinie, mandarynki, banany, maliny, borówki i kiwi. Nie zabrakło winogron, truskawek i arbuza. Do całości został dodany sok z cytryny, a po zmieszaniu składników sałatka była gotowa. Po wytrwałej pracy przyszedł czas na degustację. Uczniowie siedząc przy stolikach i zajadając się sałatką owocową mogli ocenić efekt wspólnego wysiłku, a co więcej otrzymali naukę dotyczącą zdrowego odżywiania się. Uśmiechnięte i pełne skupienia buzie pokazały, że zajęcia bardzo się podobały. Sałatka była pyszna, a zapach roznosił się po całej sali.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie